Podzim je obdobím, kdy bychom měli myslet nejen na podporu svého zdraví, ale také se postarat o imunitu našich domácích mazlíčků. Ať už se jedná o psa, kočku, křečka, papouška nebo dokonce nějaké exotické zvíře, základy podzimní péče jsou stejné.
Krok č.1: zbavit organismus parazitů
To je důležité hlavně v případě zvířat volně žijících nebo pohybujících se venku. Opatření se týká především pejsků a koček, které se mohou nakazit několika způsoby:
Pokud je v domácnosti více zvířat, je potřeba pravidelně provádět odčervení u všech, neboť paraziti se velmi snadno přenášejí. Nebezpečí spočívá v tom, že stejný druh parazitů může vyvolat pouze mírné zdravotní potíže u většího jedince a naopak u slabšího a menšího zvířete vést až k úhynu. Nakazit se mohou také lidé v domácnosti.
Krok č.2: provést detoxikaci
Je to důležité a přitom jednoduché preventivní opatření, které ovšem zachrání před akutní návštěvou veterinární ordinace a ušetří jak nervy tak peníze. Detoxikaci snadno zajistíte pomocí veterinárního přípravku EnteroZOO. Jedná se o gelový sorbent bez chutě a zápachu, který lze zamíchat do krmiva, vody nebo podávat stříkačkou rovnou do zobáku nebo tlamy. EnteroZOO je tvořen organickou křemičitou sloučeninou a vodou. Jeho průhledné gelové částečky čistí trávicí systém tak, že navazují na sebe veškeré škodliviny, které v něm nemají co dělat, a odvádějí je z těla zvířete ven přirozeným způsobem čili se stolicí.
Krok č.3: zkontrolovat jídelníček
Změnu počasí přirozeně doprovází změny v chování zvířete. Kočky více pospávají, pejsci také tráví méně času venku – pokud se nebavíme o agility plemenech, fyzická aktivita městských hafanů bývá omezena na ranní a večerní procházky. Je dobré tomuto režimu uzpůsobit jídelníček. Zvíře by mělo dostávat všechny potřebné vitamíny a minerály, ale zároveň by kalorický příjem měl odpovídat množství pohybu a zdravotnímu stavu vašeho mazlíčka.
Krok č.4: zajít na preventivní veterinární prohlídku
Jednou za sezónu je vhodné zajít na preventivní prohlídku. Pokud si však stále myslíte, že je to možná zbytečné a jen finančně náročné, vyhledejte si kolik stojí léčba v případě projevení nějaké nemoci a na kolik vás to vyjde pak. Jedná se o mnohonásobně větší částky. Druhým důvodem je to, že spousta onemocnění se vyvíjí hodně pomalu. K viditelným projevům bohužel dochází až ve fázi, kdy ani šikovný veterinář nepomůže. Podchytit nemoc v začátcích lze na základě krevních testů a sonografických vyšetření v rámci pravidelných prohlídek.
Krok č.5: mít potřebná očkování
Seznam a frekvence potřebných očkování se u různých zvířat liší. Přesný harmonogram vám popíše veterinární lékař. Důrazně se doporučuje tyto předpisy dodržovat.