I kočka, žijící s vámi jako váš mazlíček, se občas nevyhne napadení parazity. Riziko je rozhodně vyšší, pokud se jedná o zvíře, které se hodně pohybuje venku. Problém je, že občas si nevšimneme, že našeho mazlíka něco takového trápí. Podle jakých příznaků lze poznat, že je na čase se postarat o kočičí zdraví?
Napadení parazity probíhá velmi rychle. Zdrojem může například být:
Kočka je nejčastěji napadena škrkavkami, měchovci nebo tasemnicí. Ve všech třech případech se jedná o téměř neviditelné tvory, jejichž přemnožení v těle kočky však může mít tragické následky.
Jak poznáme, že je kočka napadena parazity?
Jako ve většině případů u zvířat, o nemoci svědčí především změny v jejich chování. Kočka najednou začne více pospávat, nejeví zájem o hru nebo mazlení, ztrácí chuť k jídlu. Zpozornět by majitel měl hlavně, pokud si všimne změn stavu srsti - zmizí její krásný lesk, bude matná a drsná. Mezi další příznaky napadení parazity patří zvracení, průjem, ztráta váhy.
Co dělat dál?
Pokud pozorujete alespoň jeden z výše zmíněných příznaků, neváhejte a okamžitě navštivte veterinární ordinaci. Zvěrolekář předepíše vašemu mazlíčkovi odpovídající léčbu. S největší pravděpodobností nedojde k žádným komplikacím, pokud jste se na doktora obrátili včas. V případě napadení parazity se předepisují speciální tablety nebo pasty. Průběh odčervení a následného očištění organismu lze urychlit pomoci podání veterinárního přípravku EnteroZOO. Tento gelový sorbent účinně navazuje na svůj povrch veškeré nežádoucí látky – v tomto případě např. mrtvé parazity, produkty jejich metabolismu a zbytky léčiv – a odvádí je z těla společně se sekrecí zvířete v podobě stolice. EnteroZOO nemá chuť ani zápach, což umožňuje jeho podání i tehdy, kdy kočka například odmítá jíst. Gel stačí rozmíchat v misce s pitnou vodou.
Nejlepší ochranou proti nakažení parazity je ovšem včasná prevence. Správně a pravidelně prováděné odčervení pomáhá chránit nejen kočičí zdraví, ale také zabránit nakažení lidí a dětí, jež jsou v kontaktu se zvířetem. První odčervení se provádí ve věku 14-ti dní po narození koťat společně s matkou. Další procedura následuje ve třetím měsíci věku, poté je potřeba koťata odčervovat každé tři měsíce. Dospělé kočky se odčervují každých šest měsíců. Pohybuje-li se zvíře hodně venku, musí podstoupit odčervení každé tři měsíce. Přesný harmonogram ovšem záleží na celkovém zdravotním stavu zvířete a musí být určen veterinárním lékařem.