EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Proč si papoušek škube peří a jak mu pomoci?

Proč si papoušek škube peří a jak mu pomoci?

Peří je nejen hlavní ptačí chlouba, ale je to i nezbytný nástroj jejich zdravé existence. Papoušci si peří často škubou, aby urychlili přirozený proces pelichání. Pokud vám ale papoušek „plešatí“ před očima, rozhodně by vás to nemělo nechávat v klidu. Co může intenzivní škubání peří vyvolávat a jak můžete opeřenci pomoci?

Škubání peří je častým zlozvykem, který se vyskytuje u 10 až 15 % chovaných ptáků. Zvěrolékařka Veronika Trhoňová čísla potvrzuje a upřesňuje, že pokud v průběhu škubání peří dochází také k poškození kůže a svalů, jedná se o automutilaci.

Papoušci si škubou peří obvykle na místech, kam dosáhnou, tj. všude kromě zad a hlavy. Často se stává, že si pták nejen vytrhává peří, ale také si vážně poškozuje kůži a způsobuje si hluboké rány na nohách a hrudi. V takovém případě může docházet k poškození folikulů peří.

Příčiny takového chování lze rozdělit do tří skupin:

  • Problémy s adaptací – jedná se o tzv. maladaptivní chování. Papoušek reaguje na neočekávané změny prostředí nebo podmínek. Například: Papoušek je zvyklý být jediným „pánem“ domácnosti, kde se najednou objeví kočka nebo pes.
  • Abnormální psychický stav ptáka – říká se tomu malfunkční chování. Vzniká v důsledku problémů s mozkem nebo nervovým systémem jako následek pobytu v nevhodných životních podmínkách v raném věku. Například: Papoušek si vytvořil silné pouto s určitým člověkem nebo naopak, majitele často měnil a s tím i chovné podmínky.
  • Zdravotní problém nebo jakákoliv nemoc, která škubání peří způsobuje. Nejčastěji se jedná o kožní onemocnění nebo parazity, viz níže. 

Proč je škubání peří nebezpečné?

Kromě toho, že „plešatý“ papoušek s krvavými rankami na kůži je sám o sobě smutná podívaná, má škubání peří i další negativní důsledky.

Papoušci trpí špatnou termoregulací a ztráta peří urychluje metabolické procesy, což je pro ptačí organismus zatěžující. Pokud se papoušek při vytrhávání peří zakousne do kůže, dojde k mírné ztrátě krve. Z dlouhodobého hlediska má tak ztráta peří a vznik poranění negativní vliv na imunitu ptáka. Poškození folikulů zase brání obnově opeření.

Zlozvyk se nejčastěji vyskytuje u velkých papoušků. Například u kakadu, žako či ara. Pojďme se podívat na některé z příčin, proč si papoušek může ničit peří.

Deprese

Jedním z hlavních důvodů, proč papoušci patří mezi oblíbené domácí mazlíčky, je jejich veselá a společenská povaha. Domněnka, že ptáka stačí nakrmit a občas ho vypustit z klece, aby se proletěl, je však velmi chybná. Papoušci potřebují komunikaci – jak s majitelem, tak s dalšími papoušky (proto se například doporučuje kupovat andulky v párech, aby se nenudily). Pokud pták neustále sedí v kleci a podřimuje, je to důvod ke znepokojení a zvýšené pozornosti. Vznik deprese může vést nejen k onemocnění a škubání peří, ale také až k úhynu papouška.

Stres

Stresový stav papouška může způsobit lecos. Úmrtí ptačího partnera, změna bydliště a životních podmínek, chronický nedostatek spánku nebo dokonce nevhodná strava. Pokud se váš papoušek najednou začne škrábat a trhat si peří, zamyslete se nad tím, co se v jeho životě poslední dobou změnilo. Pokud nepřijdete na žádnou příčinu, co nejdříve navštivte veterinárního lékaře.

Suchý vzduch

Papoušci jsou tropičtí ptáci a mají rádi vysokou vlhkost vzduchu. V obyčejném bytě se může papouškovi kůže vysušit, olupovat a následně svědit. Pták začne být nervózní a na řadu přichází škubání peří. Problém lze vyřešit pomocí kvalitního zvlhčovače vzduchu. V kleci papouška by navíc měla být nádobka s čistou vodou, aby se mohl kdykoli vykoupat.

Kožní onemocnění

Jedná se především o dermatitidu, která způsobuje téměř nesnesitelné svědění. Může ji způsobovat špatně upravená strava nebo akutní nedostatek vitamínů. Případně se může jednat o vnější projev nějakého vnitřního onemocnění. V takové situaci okamžitě kontaktujte veterináře a v žádném případě neexperimentujte s neznámými potravinami nebo doplňky stravy. Ještě před vyšetřením může papouškovi pomoci a ulevit veterinární přípravek EnteroZoo. Pečlivě odstraňte zbytky krve a nečistoty z poraněných míst na pokožce a naneste tenkou vrstvu gelu. Přípravek urychlí proces hojení a následně mírně sníží svědění. Nepanikařte, pokud papoušek gel z kůže olíže. EnteroZoo je organický minerální sorbent, který se z těla přirozeně vyloučí se stolicí. Aplikaci gelu opakujte podle potřeby. Upozornění: EnteroZoo nenahrazuje užívání léků předepsaných veterinářem!

Paraziti

Dalším častým důvodem, proč si papoušci mohou intenzivně ničit peří, jsou paraziti. Pečlivě prohlédněte peří, které papouškovi vypadává, zda není parazity poškozeno nebo zda na něm nejsou viditelné jejich stopy. Příčinou onemocnění mohou být nehygienické životní podmínky. Někdy se stává, že si papoušek přinese „hosty“ s sebou ze zverimexu. Proto je třeba s novým mazlíčkem nejdříve navštívit veterináře, který zajistí všechna potřebná vyšetření počínaje krevními testy. Dalším důvodem výskytu parazitů je přítomnost jiných domácích mazlíčků, kteří nemají včasná očkování nebo neprošli veterinární prohlídkou a tím pádem papouška parazity  „obdařili“.   

14.04.2022