EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Kočka a papoušek – jak na to, aby se z nich stali nejlepší přátelé?

Kočka a papoušek – jak na to, aby se z nich stali nejlepší přátelé?

Víme, jak to funguje v přírodě - kočky jsou šelmy běžně ptáky lovící. V případě domácích mazlíčků má však člověk možnost tyto přírodní mechanismy a pravidla „lehce poupravit“. Nejen že kočka a papoušek dokáží se správným přístupem sdílet jednu domácnost, ale dokonce se z nich mouhou stát i kamarádi. Víte, jak na to?

Existuje několik faktorů, které ovlivňují vztah mezi ptákem a vaší domácí šelmou. Například v jakém pořadí se u vás doma objevili, jak stará jsou domácí zvířata, jaký mají charakter, jestli jsou větší nebo menší, atd. Malý papoušek se bude bát velkého kocoura, kotě zase bude jistě vystresované ze setkání s obrovským papouškem ara. Nejlepší variantou proto bude pořídit si zároveň kotě a malého papouška a hned je seznámit. Postupně si na sebe zvyknou a začnou vnímat jeden druhého jako společníka.

„Logika“ kočky je taková, že každé další zvíře, které se v domácnosti objevilo později než ona, je v hyerarchii na „nižším stupni“. V případě že již máte kočku a rozhodli jste se pořídit si papouška, bude pro budoucí vztahy lepší, pořídite-li si větší druh. Kakadu, ara nebo třeba žako šedý - takový papoušek vyvolává u kočky respekt a rozhodně nebude vnímán jako potencionální večeře. I přes všechna zmíněná doporučení je dobré nezapomínat na fakt, že kočka je rozený lovec a lov kořisti je zkrátka její přirozeností. Papouškovi proto vždy vytvořte prostor, kam se bude moci uchýlit, někde kde bude mít klid a nebude moct být kočkou ohrožován.

Ideálnější ovšem stále bude, pokud bude papoušek u vás doma jako první. Malé kotě u něj vyvolá zájem a zvědavost. Kotě si zase brzy zvykne na to, že mu nepatří vedoucí pozice – váš papoušek tam zkrátka byl první.

Alfou vaší „smečky“ však vždy zůstáváte vy. Je proto jen a jen na vás, jaká zavedete preventivní opatření pro to, aby si vaši zvířecí spolubydlící navzájem neublížili.

  • Kousne-li nebo i jen tak škrábne kočka papouška, volejte veterináře. Ptáci se totiž rádi popelí a tak může i menší rána křídla skončit zánětem.
  • Nenechávejte kočku s papouškem v místnosti bez vašeho dohledu. Vaše důvěra v to, že si k sobě vaši mazlíčci již cestu našli je sice pochopitelná, ale nikdy nevíte, zda se v kočce najednou neprobudí lovecké instinkty.
  • Pořiďte papouškovi takovou klec, u které budete mít jistotu, že ji kočka neotevře.
  • Pokud na sebe zvířate ještě nejsou zvyklá, vypouštějte papouška ven jen v případě, že kočka v místnosti není.

Máte doma menší zoologickou zahradu? Jaký vztah mají mezi sebou vaši mazlíčci?

25.01.2021