Všimli jste si při hlazení své kočičky černých teček na bradě? Může to být špína, ale také akné. Akné u koček zní neobvykle, ale i tato soběstačná domácí zvířata jím mohou trpět.
Co přesně tedy akné u koček je?
Akné na bradě u koček je porucha funkce vlasového folikulu a jeho hyperkeratóza, tj. zrohovatění nadprodukcí keratinu, bílkoviny, která se nachází ve vnější vrstvě kůže. Při jejich nadbytku přetrvávají ve folikulu a vytvářejí černé tečky.
Akné na bradě u koček je velmi podobné akné u lidí, ale zahrnuje zánět vlasových folikulů.
Co způsobuje akné u koček?
Není zcela jasné, co je přesnou příčinou jejich výskytu. Určitě je to způsobeno nadměrnou produkcí kožního mazu nebo znečištěním kůže na bradě. Mezi příčiny může patřit např:
Příznaky akné u koček
Akné u koček se nejčastěji vyskytuje na bradě nebo v okolí tlamy. Je však třeba dodat, že se může vyskytovat i na jiných místech.
U mnoha koček se nejprve objeví mírně "zašpiněná" brada, pokrytá malými černými tečkami mezi chlupovými folikuly. Akné může těmito příznaky skončit, ale v jiných případech může začít progredovat do zduřelých červených boulí, které začnou praskat a krvácet. U některých koček se příznaky objevují jednorázově, zatímco u jiných se klinické příznaky opakují. Při chronickém průběhu se mohou objevit tvrdé, krustovité kožní léze, které jsou při dotyku bolestivé. Pokud se objeví bolestivost, je pravděpodobné, že se vyvinula furunkulóza.
Pokud se akné neléčí, může dále progredovat a v nejhorším případě může dojít k infekci folikulů zlatým stafylokokem a způsobit bakteriální folikulitidu. Tato závažná kožní infekce vyžaduje agresivnější léčbu, takže je rozhodně nejlepší nenechat ji pokročit do této míry.
Jak léčit akné na bradě u koček?
Pokud máte podezření, že má vaše kočka akné na bradě, obraťte se na odborného veterinárního dermatologa, abyste snížili riziko traumatických infekcí způsobených škrábáním a bolestivými lézemi na vaší kočce.
Vše závisí na formě akné. Pokud přítomnost asymptomatických komedonů není tak hrozná a nevypadá to, že by mohlo následovat zhoršení, nemůžete dělat nic. Pokud jsou léze vizuálně nežádoucí nebo pokud postupují a nakonec způsobují svědění a zánět, je třeba zahájit léčbu.
Zevní léčba: K čištění kůže lze denně nebo každý druhý den používat speciální vlhčené ubrousky, dokud není dosaženo remise, a pak podle potřeby.
Lze používat antiseboroické šampony, které se aplikují denně nebo dvakrát týdně a které obsahují kyselinu sírovou salicylovou, ethyllaktát nebo benzoylperoxid. Benzoylperoxid výborně oplachuje vlasové folikuly, ale pro některé kočky může být příliš dráždivý.
U komplikované formy může pomoci lokální aplikace léčebných krémů nebo mastí. Mohou to být krémy nebo masti s klindamycinem, tetracyklinem, erytromycinem, mupirocinem.
Antibiotická léčba: Při sekundární bakteriální infekci, tedy infekci, která vznikla jako následek prvního problému - akné. V takovém případě lze použít antibiotika, ale je třeba to konzultovat s veterinárním lékařem.
Rovněž se uvádí, že stav kůže se zlepšuje při dlouhodobém užívání polynenasycených mastných kyselin.