EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Co byste měli vědět, pokud se rozhodnete pořídit si leguána?

Co byste měli vědět, pokud se rozhodnete pořídit si leguána?

Chov leguánů jakožto mazlíčků v domácích podmínkách není snadný. Vyžadují totiž důkladnou péči. Abyste se vyhnuli akutní návštěvě veterináře, měli byste dodržovat všechna pravidla týkající se krmení, úpravy terária a jeho čištění, „venčení“ i důslednou péči o kůži zvířete. Všechny tyto věci jsou důležité pro zajištění zdraví tak exotického domácího mazlíčka jako je leguán. 

 

Podívejme se tedy na vše, co by měl majitel exotického plaza vědět. 

 

Terárium pro leguána

 

Předpokladem pro to, aby se váš mazlíček cítil dobře, nebyl nemocný a měl stále dobrou náladu, je mít v teráriu leguána funkční a správně nastavený ultrafialový systém. Lampa by měla být umístěna ve vzdálenosti 25-30 cm.

 

Domácí leguán tráví téměř celý svůj život v teráriu, kde se poměrně rychle hromadí odpadní produkty: shozené částečky kůže, výkaly, stopy po kýchání (to pomáhá odstraňovat z těla přebytečnou sůl) atd.

 

Výše zmíněné vede k tomu, že životní prostor leguána je špinavý a zdraví zvířete nebezpečný kvůli patogenním bakteriím, které mohou být navíc infikovány plísní. Úkolem majitele je proto terárium pečlivě čistit. 

 

Při výběru přípravků pro chov a čištění terária leguána dbejte na to, aby neobsahovaly alkohol ani chlór. K čištění je vhodné používat jedlou sodu, kterou má v kuchyni snad každý.

 

Po vyčištění skel terária důkladně opláchněte zbytky látek použitých k čištění.

 

Používejte destilovanou nebo převařenou vodu, která leguánovi nijak neškodí. Nezapomeňte stejnou vodou postříkat i vnitřní prostor, abyste zajistili optimální vlhkost. Svítidla a další věci, které jsou instalovány v teráriu, by čas od času vyžadují vyčištění vlhkou houbou.

 

Výživa a krmení leguánů.

 

Dobrý zdravotní stav leguánů závisí především na správné a plnohodnotné výživě. Ještěrky jsou býložravci a jejich ideální strava se skládá z ovoce, zeleniny, bobulovin, salátů a listové zeleniny. Můžete jim dávat cukety, fíky, ředkvičky, hrášek, fazole, mrkev, borůvky, rybíz, salát, řeřichu, špenát, jetel, pampelišku, ředkev nebo řepu. 

 

Fosfor a vápník jsou pro leguány jako živiny nezbytné a v jejich stravě se musí vyskytovat v poměru 1:2 nebo 1:1. Proto svému mazlíčkovi nezapomínejte podávat celozrnné pečivo, otruby a obiloviny, jako je rýže nebo pohanka.

 

Do stravy plazů nezapomínejte přidávat také také čistý vápník v prášku a jednou za týden do pitné vody přidejte i veterinární přípravek EnteroZOO, který zajistí prevenci proti případným otravám. V teráriu mějte vždy misku s čistou vodou. V případě potřeby ji vyměňujte.  

 

Frekvence krmení závisí na věku zvířete. Mladí leguáni jedí častěji, dospělí jedinci nejsou tak nároční. Každopádně by se měli krmit několikrát denně.

 

Důležitá poznámka: Aby střeva ještěrky správně fungovala, potřebují zvířata přístup k teplu. Před jídlem i po něm se musí zahřát. 

 

Svlékání kůže / línání

 

Majitelé leguánů se musí připravit na pravidelné a dlouhé svlékání kůže. Tento proces začíná u hlavy plaza a pokračuje až k ocasu. V průměru trvá asi měsíc a půl. S mladými leguány může být trochu potíž, protože kůži svlékají téměř neustále, což znamená, že je třeba jejich terárium častěji a důkladněji čistit. 

 

Nedostatek vlhkosti může vést k tomu, že některá místa na těle (prsty, hřbet, konec ocasu) budou línat dlouhodobě. To by se stávat nemělo, protože se kůže v těchto oblastech scvrkává, což způsobuje špatný krevní oběh a může to vyústit v nekrózu, která většinou vede ke ztrátě orgánu nebo končetiny. 

 

Pokud se s tímto problémem setkáte, pokuste se jemně odstranit zaschlé zbytky kůže pinzetou. Pokud vidíte, že je kůže pod strupem zarudlá nebo lepkavá, před dalším odstraňováním ji navlhčete. Nalijte teplou vodu do malé nádoby a přidejte jedlou sodu v množství 1 lžička na litr. V připravené koupeli nechte zvíře po dobu jedné až dvou hodin. Pokud je kůže leguána příliš napjatá, namažte plaza lanolinem nebo dětským krémem. Poté zkuste odumřelou kůži znovu odstranit. Jestliže se objeví podráždění, naneste na kůži tenkou vrstvu přípravku EnteroZOO, který urychluje hojení veškerých poranění. 

 

Výběh

Tento exotický domácí mazlíček se v celé své kráse a plastičnosti projeví, jen, když je venku. Procházka s leguánem mimo terárium je jediný způsob, jak poznat jeho povahu a zvyky. V pravidelných intervalech mu dovolte pohybovat se po bytě, ale pouze pod vaším dohledem.

 

Nedovolte, aby se dostal tam, kam nemá: do kuchyně, koupelny, postele nebo k předmětům osobní hygieny. Stejně jako každý jiný plaz mohou i leguáni přenášet salmonelu. Ve většině případů jsou přenašeči miniaturní novorozenci. Opatrnosti proto není nikdy dost, protože na ní závisí bezpečnost vaší rodiny i přátel. 

 

Jak je vidět, leguáni vyžadují pečlivou péči na každodenní bázi. Zanedbání pravidel základní péče nedopadne pro zvíře dobře. Než se pro koupi tohoto neobvyklého a krásného exotického domácího mazlíčka rozhodnete, promyslete si všechna pro a proti a ujistěte se, zda zvládnete všechny nároky náročné péče a údržby leguána.

22.08.2022