EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Které druhy želv lze chovat doma a jak se o ně správně starat?

Které druhy želv lze chovat doma a jak se o ně správně starat?

Jedním z nejběžnějších druhů domácích mazlíčků je želva. Pomalí, usedlí a nevelcí plazi v nás vyvolávají mylný dojem, že nepotřebují žádnou zvláštní péči. Na rozdíl od potkanů nebo křečků ale želvy žijí velmi dlouho. Abyste jim zajistili zdravý a pohodlný život, měli byste vědět, jak je chovat, čím je správně krmit a také mít přehled o onemocněních, kterými mohou trpět.

Želvy lze rozdělit do dvou hlavních skupin: suchozemské a mořské. K suchozemským želvám patří jak sladkovodní (podstatnou část svého života tráví ve vodě rybníků, jezer nebo řek), tak výhradně suchozemské, které žijí pouze na souši. Oba druhy suchozemských želv jsou často preferované právě jako domácí mazlíčci.

Suchozemské druhy želv

Suchozemské želvy žijí výhradně na souši. Jsou pomalé a v případě nebezpečí se ani nesnaží utéct. Bez jídla a vody vydrží velmi dlouho, ale neměli byste toho využívat. Jsou fenomenálně odolné a dlouhověké.

Želva středoasijská

Tyto želvy patří mezi nejoblíbenější mazlíčky. Ani v dospělosti nedosahují velkých rozměrů (maximálně 25 cm), přičemž péče o ně je poměrně nenáročná. Středoasijské želvy jsou převážně zelené nebo olivově zbarvené, ale mohou mít i tmavé skvrny. Stáří želv lze určit podle rýh na krunýři. Průměrná délka života tohoto druhu v domácích podmínkách je zhruba 30 let, ale může se prodloužit až na 40 let, pokud mají podmínky podobné přirozeným. Chov želv v bytě je lepší v prostorném teráriu, jelikož na malém prostoru se necítí dobře a častěji onemocní. V teráriu by měla být udržovaná příjemná teplota mezi 25 a 27 °C. Živí se výhradně rostlinnou stravou, nejlépe ovocem a zeleninou. Mají rády i pampelišky.

Želva hvězdnatá

Tento inteligentní druh želvy se považuje za jeden z nejkrásnějších druhů žijících v zajetí. Želva má mimořádně krásné tmavě hnědé zbarvení se žlutými linkami a může se dožít až 80 let. Želva je absolutně nenáročná. V teráriu se cítí dobře. Je však důležité si pamatovat, že tato želva pochází z tropů, kde panuje vysoká vlhkost vzduchu a průměrná teplota 27-32 °C. Proto vyžaduje regulaci teplotního režimu, aby se cítila pohodlně. Stejně jako ostatní suchozemské želvy se živí rostlinnou stravou, například zelí, mrkev, salát, jablka a další. Želvy potřebují čerstvou pitnou vodu – nezapomeňte ji každý den měnit.

Želva egyptská

Tyto želvy představují nejmenší zástupce čeledi středomořských želv. U dospělých jedinců dosahuje krunýř délky až 13,5 cm, u samců ale bývá ještě o něco menší. Krunýř má pískově žlutou barvu s černými skvrnami. V zajetí se želva může dožít až 30 let.  Želvy egyptské lze chovat ve skupinách. Cítí se dobře v suchých teráriích při relativně nízké teplotě 23-24 °C. Terarium by mělo mít pískem vysypané dno, jelikož se při prvních náznacích nebezpečí zahrabávají do písku. Do jídelníčku této želvy by měla být zařazena mrkev (zdroj vitamínu A) a listová zelenina (heřmánek, pampeliška, jetel). Ovoce by se nemělo podávat častěji než jednou týdně.

Sladkovodní druhy želv

Sladkovodní želvy žijí ve volné přírodě ve vodních nádržích s malým proudem. Stejně dobře se pohybují ve vodě i na souši. Některé vodní želvy jsou masožravé, jiné naopak patří mezi vegetariány. Mají plovací končetiny s více či méně vyvinutými ploutvemi a ostrými drápy, které jim pomáhají dostat se na souš. Sladkovodní želvy mohou mít výraznější zbarvení než želvy suchozemské.

Želva rezavouchá

Jsou známé pro svůj krásný vzor na krunýři. Tyto vodní želvy jsou nenáročné na chov a jsou všežravé. Při správné péči a vyvážené stravě se v zajetí dožívají až 50 let. Dospělé želvy mohou být velké od 25 do 30 cm. Mohou žít v párech. Přestože se jedná o vodní želvu, nemusí se ve vodě zdržovat stále. V želváriu by proto měly být schůdky nebo nějaký kousek souše. To proto, aby si plazi mohli odpočinout a zahřát se. Voda v akváriu má mít teplotu 20-25 °C a je potřeba ji alespoň jednou týdně měnit. Tyto želvy mají rády krevety, zeleninu i ovoce.

Želva nádherná

Tento druh patří mezi nejnáročnější želvy. Jsou chytré, dobře přizpůsobené prostředí v zajetí a všežravé. Krunýř je oválný a hladký, černý nebo žlutozelený s bílými nebo žlutými skvrnami. Může mít až 35 cm v průměru a vážit až 1,5 kg. Průměrná délka života želvy nádherné je 30 let, existují ale i dlouhověcí jedinci, kteří se dožívají kolem 100 let. Dospělé želvy střední velikosti lze chovat v želváriích o objemu 100 litrů a více. A akvateráriu by také měl být kus souše, aby se plaz mohl dostat z vody a zahřát se. Doporučená teplota vody je 27 °C. Strava by se měla skládat z měkkýšů, hmyzu, ryb a může ji doplněnovat i speciální krmivo a malé množství rostlinné stravy.

Dálnovýchodní želva nebo Tryonix

Exotická želva neobvyklého vzhledu a olivového zbarvení. Péče o ni sice není nijak náročná, ale tento druh plazů je celkem agresivní, proto se v želváriu chová samostatně. Není kontaktní, proto s plazem manipulujte jen v krajním případě, a to v rukavicích – určitě se vás pokusí kousnout. Tryonix dorůstá průměrné délky 25 cm, ale často může dorůst až 40 cm. Želvy se v zajetí dožívají v průměru 25 let. Tuto vodní želvu chovejte ve velkém akváriu o objemu alespoň 200 litrů. Teplota vody by neměla klesnout pod 24 °C. Přirozenou stravu tvoří měkkýši, ryby, korýši atd.

Péče o želvu

Nejdůležitější věc, kterou byste mělí mít před koupí nového domácího mazlíčka na paměti: Želva není hračka a nemělo by ji dostat malé dítě. Přestože se o ně poměrně snadno pečuje, reagují na stres stejně jako ostatní domácí zvířata, proto je třeba zacházet s nimi opatrně.

  • Než si pořídíte želvu, měli byste vyhledat veterináře, který se specializuje na obojživelníky, plazy nebo konkrétně na želvy. Pravidelné prohlídky pomáhají předcházet nemocem. Mezi hlavní problémy želv patří oční choroby, neduhy krunýře, infekce a záněty. Stejně jako u jiných domácích zvířat je nejlepším řešením prevence. Je třeba sledovat stravu a pitný režim a doporučujeme pravidelně podávat veterinární přípravek EnteroZOO na podporu imunitního systému.
  • Různé druhy želv vyžadují různé životní podmínky. Je důležité rozmyslet si, zda budete schopni doma vytvořit maximálně přirozené prostředí.
  • Sladkovodní želvy musí mít pestrou stravu, což může být poměrně finančně náročné.
  • Při nákupu mladé želvičky mějte na paměti, jakých rozměrů dosáhne v dospělosti. Budete jí moci poskytnout dostatečně velké terárium nebo želvárium?
  • Péče o želvárium s vodou je náročnější než o terárium s pískem a zeminou, protože voda se mnohem rychleji kazí a špiní (nezapomeňte, že želva v ní nejen plave, ale také se stravuje, pije a kálí).

Přestože jsou želvy méně aktivní než psi nebo kočky a mohou se zdát „nudné“, je velmi zajímavé je pozorovat. Při správné péči se plaz stane vaším přítelem na mnoho let. Zdraví sladkovodní nebo suchozemské želvy přímo závisí na kvalitních životních podmínkách a včasných kontrolách u veterinárního lékaře. 

14.06.2022