EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Kočičí kožíšek v zimě: důležitá doporučení

Kočičí kožíšek v zimě: důležitá doporučení

Ve volné přírodě je u koček charakteristická reakce na střídání ročních období: po krátkém období línání srst houstne a někdy dochází i ke zvětšení podílu podkožního tuku – vzniká jakási „zimní rezerva“. U domácích mazlíčků, kteří netráví příliš času venku, může tento proces vypadat úplně jinak: kočka líná hodně a nezvykle dlouho, což u chovatelů vyvolává obavy. Problém obvykle nastává v zimě. Pojďme zjistit, proč. 

Z jakého důvodu kočky za chladného počasí línají?

Línání srsti způsobuje snaha koček chránit se proti chladnému počasí a získat na zimu kvalitnější srst s hustou podsadou. Ale díky vytápění domácností, kde kočky obvykle žijí, však může línání trvat bez přestávky až do letních měsíců.

Sezónní línání vyvolávají změny venkovních teplot a množství denního světla. U koček a kocourů, kteří mají na jaře a na podzim volný přístup k venkovnímu výběhu, dochází k línání v období od února do března a potom zase od září do října. Trvá zpravidla dva až tři týdny. Během této doby se může zvíře cítit unavenější, ve zvýšené míře se olizovat a mít méně společenskou náladu než obvykle. Ztráta srsti ale neovlivňuje celkovou pohodu ani chuť k jídlu.

Kočky, které pobývají výhradně doma, línají během celého roku. Se začátkem topné sezóny jim ale chlupy začínají vypadávat ve zvýšené míře. Přirozené línání má podobu rovnoměrného vypadávávání srsti bez tvorby lysin. Množství vypadaných chlupů závisí na plemeni či na délce srsti a hustotě podsady.

Míra línání se liší dle plemene.

Silně línající: britská kočka, perská kočka, himalájská kočka, mainská mývalí kočka, exot.

Středně línající: americká kadeřavá kočka, barmská kočka, balijská kočka, angorská kočka, somálská kočka.

Mírné línající: bengálská kočka, siamská kočka, habešská kočka, singapurská kočka, barmská kočka

Minimální línající: Rex, La Perm, Sphynx

Pokud kočka líná rovnoměrně, zůstává hravá a neodmítá krmivo nebo pamlsky, upravte mikroklima v místnosti a pomozte kočce tím, že jí přebytečnou srst vyčešete kartáčem. Pravidelné kartáčování urychluje regeneraci chloupků a stimuluje prokrvení chlupových folikulů, což přispívá k jejich posílení, takže k vypadávání srsti dochází méně často.

Jak na to?

Chlupy vyčesávejte po směru růstu. Použijte k tomu buď hřeben s jemnými zuby nebo speciální rukavici. K odstranění chloupků podsady se hodí furminátor nebo fén. Pokud se vám chloupky na hřebenu zamotávají, navlhčete je speciálním sprejem proti zamotávání nebo je vertikálně rozstřihněte nůžkami a poté je nejprve hrubě rozčešte rukou. Svého mazlíčka nezapomínejte pravidelně koupat. Používejte hydratační šampon pro kočky zředěný vodou v poměru 1:5. Poté znovu použijte hřeben. 

Při línání není neobvyklé ani zhoršení kvality srsti. Důvodů může být několik:

  • V zimě mají kočky tendenci víc spát a být méně v pohybu. Pokud se strava kočky v době, kdy je méně aktivní, neupraví, může dojít k nárůstu hmotnosti a s tím souvisejí  i  zdravotní problémy. Jedním z nejzřetelnějších příznaků nemoci je zhoršení vzhledu srsti.
  • Nejen u lidí se s příchodem chladného počasí objevuje nachlazení nebo horší projevy chronických onemocnění. Platí to i pro kočky. Jejich srst obvykle ztrácí lesk, měkkost a hustotu.
  • Kočičí srsti neprospívá ani suchý a horký vzduch v místnosti.

S problémy kvality srsti můžete bojovat hned několika způsoby:

  • Pokud je to možné, pořiďte si zvlhčovač vzduchu, který pomůže snížit statickou zátěž zvířecí srsti a i vám se bude dýchat mnohem lépe.
  • Omezte kočce přístup k topným zařízením nebo snižte míru vytápění. Teplý a suchý vzduch zhoršuje línání. Zvíře by proto nemělo spát na radiátoru nebo v místech, kde v domácnosti máte podlahové topení.
  • Pamatujte si, že méně pigmentovaná čili světlá srst se vysušuje rychleji než tmavá. Mějte po ruce speciální hydratační sprej, seženete jej v chovatelských potřebách. Existují i speciální balzámy a krémy, které je vhodné používat po koupání.  
  • Přehodnoťte svůj vztah k vitamínovým a minerálním doplňkům: nepodávejte je zvířeti bez konzultace s veterinářem. Místo kýženého efektu by mohlo dojít k rapidní imunitní reakci a kočka by mohla začít naopak línat ještě víc. Pokud chcete podpořit zdraví svého mazlíčka, bez porady s odborníkem, vsaďte na přípravek EnteroZOO. Ve složení najdete pouze křemičitou sloučeninu a vodu. Pravidelné užívání šetrně pročišťuje kočičí organismus, zbavuje ho škodlivých látek i bakterií. V kombinaci s optimálním režimem krmení docílíte dobrých výsledků.
  • Ještě před nástupem chladného počasí navštivte veterinární ordinaci, abyste měli o zdravotním stavu zvířete aktuální přehled a věděli o všech příznacích, které mohou s souviset nikoliv se změnou sezony ale s vážným problémem. Lékař vám nejspíš doporučí obohatit krmivo o mastné kyseliny omega 3 a 6, které se ve velkém množství nacházejí v rybím tuku a zařadit potraviny s vysokým obsahem vitamínů skupiny B.
25.02.2022