EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak za mrazivého počasí pečovat o psí tlapky?

Jak za mrazivého počasí pečovat o psí tlapky?

S mrazivým počasím střídají „letní“ zdravotní potíže „zimní“ neduhy: podchlazení a riziko omrzlin, popraskané polštářky tlapek, nachlazení, alergie a otravy způsobené posypovými materiály, kterými se ošetřují chodníky. Všem těmto věcem lze předejít, pokud víte, jak bezpečnost pejska během zimní sezóny zajistit. Pojďme se například podívat, jak se řádně starat o psí tlapky. 

Častým problémem během zimy jsou chemické sloučeniny, přičemž nejde jen o prostředky proti zmrazkům na chodnících a cestách ale i o nebezpečné automobilové kapaliny (nemrznoucí směsi, benzín). Existují dva způsoby, jak svého mazlíčka ochránit a udržet jeho tlapky v bezpečí, aniž byste ho připravili o radost z procházky: pořídit mu speciální boty nebo před každým venčením nanášet na polštářky ochranný přípravek.

Ochranné přípravky

Různé gely, pasty a vosky pro tento účel můžete pořídit ve veterinární lékárně nebo chovatelských potřebách. Všechny zmiňované přípravky se aplikují podobným způsobem: jedině na čisté tlapky, rovnoměrně po povrchu polštářků. Po návratu z procházky domů je třeba zbytky odstranit vodou a zvláštní pozornost věnovat prostoru mezi polštářky. Také srst byste měli psímu kamarádovi také důkladně čistit.

Psí boty

Pohodlné boty pro psy jsou jednoduché a praktické řešení. Běžně panuje představa, že tento výrobek je určen výhradně pro malá plemena. Ve skutečnosti však existují boty pro všechny psy, včetně velkých labradorů, ovčáků, německých dog a podobně.

Ne každý pes se cítí dobře v botách hned na první procházce. Je docela pravděpodobné, že budete muset nějaký čas trénovat. Začněte s nazouváním bot na několik minut v pohodlí domova, a postupně dobu jejich nošení prodlužujte.

Aby boty plnily svou funkci, je třeba věnovat jejich výběru čas a trpělivost. Existuje celá řada důležitých faktorů:

  • Správná velikost. Pro určení velikosti položte psovi tlapku na kus papíru a obreslete ji tužkou. Délka a šířka se změří a porovná s tabulkou velikostí v konkrétním obchodě. Nezapomeňte, že k výsledné délce musíte připočítat asi půl centimetru kvůli délce drápků.
  • Obuv musí být pohodlná a pohyb zvířete nesmí příliš omezovat.
  • Nevybírejte příliš volné boty, jelikož hrozí riziko vyvrtnutí kotníku, zvlášť pokud máte aktivního pejska. Zjistíte-li, že kulhá, boty okamžitě vyměňte, aby nedošlo k traumatu.
  • Vnitřek psích bot důkladně zkontrolujte. Neměli byste nahmatat žádné hrubé švy. Pes by si o ně mohl tlapky odřít.
  • Boty by měly být dostatečně vysoké tak, aby dobře seděly.
  • Dejte přednost modelům kombinujícím suché zipy (2-4 kusy) a klasický zipem. Tato kombinace lépe drží botu na místě.
  • Podrážka je nejvhodnější žebrovaná gumová a protiskluzová. Obyčejné hladké podrážky dlouho nevydrží, navíc budou klouzat, v důsledku čehož obvykle dochází k vyvrtnutí kotníku.
  • Svrchní materiál musí být nepromokavý, jinak se sůl a další látky vsáknout ze sněhu vsáknou do bot a ulpí na kůži tlapek.
  • Pokud pejsek nosí speciální zimní obuv, měli byste mu pravidelně stříhat drápky, jelikož jejich přílišná délka by mu působila nepohodlí.


Co dělat, když…?

Přestože dodržíte všechna pravidla, může pes během procházky botu ztratit, případně někam šlápnout a zničit si podrážku a následné poranění tlapky na sebe nenechá dlouho čekat. Právě proto je potřeba po návratu domů pakcy důkladně zkontrolovat. Vlivem nízkých teplot se snižuje citlivost, proto nemusí být poranění (popraskání, omrzlina apod.) hned vidět. Pokud během kontroly spatříte nějaký problém – popraskané polštářky, puchýře, podráždění apod., bolavé místo opatrně vyčistěte a naneste na něj tenkou vrstvu veterinárního přípravku EnteroZOO. Jedná se o gelový sorbent, který urychluje hojení jakéhokoliv poranění. Přípravek je lepší použít, když se pejsek trochu zklidní nebo případně usne, aby se přípravek stihl vstřebat. Během několika dní pak průběžně sledujte, jak se pejsek hýbe, zda nekulhá a také kontrolujte případné známky zánětu poraněného místa. Pokud zjistíte nějaké komplikace, neprodleně kontaktujte veterináře.  

Dobrou prevencí proti popraskání tlapek je i včasná podpora imunity pejsků pomocí vitamínů A,D,E. Můžete zvolit krmivo s fortifikací právě těmito vitamíny nebo je pejskovi podávat samostatně podle předpisu veterináře.  

06.02.2022