EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Které potraviny mohou ohrozit život vašeho mazlíčka?

Které potraviny mohou ohrozit život vašeho mazlíčka?

Lidé nejsou jedinými zástupci občas velmi zvláštních chuťových preferencí – kočky také občas pokukují po „člověčích“ sušenkách nebo čokoládě a pes klidně dokáže zbaštit nakládanou okurku. Je však úkolem majitele, aby takové chutě nepodporoval - z dlouhodobého hlediska to může uškodit zdraví zvířete. V dnešním článku vám povíme, které potraviny můžete zvířatům s opatrností dopřát a kterým byste se měli rozhodně vyhnout úplně.

Začneme pěticí jednoduchých pravidel, jejichž pravidelné dodržování pomůže předejít gastrointestinálním problémům u vašich domácích mazlíčků.

1.    Nedávejte svým mazlíčkům syrové maso. Existuje příliš velké riziko akutního zánětu slinivky břišní, tenkého střeva a tlustého střeva. To platí zejména pro malá zvířata (do 5 kg) nebo zvířata se sníženou imunitou. Psi velkých plemen by konzumací syrového masa trpět neměli, zejména pokud jsou na něj aspoň částečně zvyklí.

2.    Do misky vašeho mazlíčka by se nemělo dostat nic slaného, uzeného, kořeněného nebo sladkého. Konzumace takových produktů může způsobit gastritidu nejen u člověka, ale i u zvířat.

3.    Neexperimentujte s jídelníčkem vašeho zvířete. Tato situace často nastává, když si člověk pořídí domácího mazlíčka poprvé. Správné je poradit se s veterinářem ihned po koupi kočky, psa, morčete nebo třeba papouška a držet se jeho doporučení. Špatné rozhodnutí je krmit zvíře jeden den něčím, co se najde v ledničce, druhý den vyzkoušet jednu značku krmiva a třetí den další značku. Střevní potíže, ať už se jedná o nevolnosti, zvracení nebo průjem, jsou pak zaručeny.    

4.    Nemíchejte hotová krmiva s běžnými potravinami. Hotové krmivo již obsahuje správný poměr vitamínů, minerálů a živin, které váš mazlíček potřebuje. Pokud jej začnete míchat, narušíte rovnováhu. Tělo zvířete navíc nemůže produkovat enzymy pro všechny druhy potravy zároveň.

5.    Kontrolujte všechny pokusy o konzumaci něčeho neobvyklého. Nezapomeňte, že pokojové rostliny mohou být pro mazlíčka jedovaté a že např. slupky od brambor jsou pro psí organismus toxické. Klece pro hlodavce udržujte mimo dosah rozbaleného jídla nebo pokojových rostlin – jednak zabráníte kontaminaci vlastního jídla a i přesto, že se vám to nezdá, umí potkan nebo činčila otevřít klec a vylézt ven nebo se natáhnout pro pamlsek zpoza mříže své klece. Když necháte papouška létat po místnosti, dávejte na něj pozor. Pokud chováte více zvířat, nestavte misky a napáječky vedle sebe. I u samotné potravy určené pro mazlíčky je na místě opatrnost - psí jídlo není dobré pro kočku a obráceně. Také pokud jedno zvíře chytí parazita nebo infekci, prostřednictvím sdílené vody nebo krmiva se snadno nakazí i ostatní domácí zvířata. 

Dva špatné návyky majitelů zvířat

Někdy zdravotní problémy nevznikají ze zanedbávání ze strany majitele, ale spíše z přílišné lásky k domácímu zvířeti. Například někteří majitelé, kteří se rozhodli vyřadit maso z vlastního jídelníčku, se snaží, aby vegetariány byli nejen členové jejich lidské rodiny, ale také jejich domácí mazlíčci. To je pro psy i kočky velmi škodlivé, protože 70 % stravy masožravců musí tvořit bílkoviny, aby v jejich těle vše správně fungovalo. Morčata jsou naopak stoprocentní vegetariáni a maso ve stravě je může jednoduše zabít.

Dalším zlozvykem je, že svému mazlíčkovi, stejně jako sobě, při sváteční příležitosti dopřejete hostinu. Váš mazlíček nechápe to, že by se neměl přejíst a s radostí vám bude brát pamlsky z rukou tak dlouho, dokud mu je budete dávat.

Co dělat, když vašemu zvířeti není dobře?

I pozorný majitel zvířete může někdy přehlédnout, že si zvíře dokázalo pro sebe ukrást něco co nemělo. Příznaky otravy nebo přejídání jsou naštěstí snadno rozeznatelné - ospalost, náhlé snížení aktivity, změny stolice, nevolnost, zvracení, průjem či horečka.

Jak by se mělo postupovat v případě, že jste si všimli jednoho nebo více ze zmíněných příznaků?

  • Umístěte zvíře na pohodlné a klidné místo (ptáka nebo hlodavce vraťte do klece, psa nebo kočku uložte do pelíšku).
  • Podejte zvířeti dvojitou dávku veterinárního přípravku EnteroZOO a okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře. EnteroZOO má vysoce účinný detoxikační efekt a postupně odstraňuje z těla zvířete veškeré nežádoucí látky. Je možné, že zvíře gel hned vyzvrací. V tom případě podejte přípravek po půlhodině znovu a proces opakujte až do zlepšení stavu. EnteroZOO lze také rozmíchat v pitné vodě nebo podat pomocí stříkačky. 

Na závěr uvádíme seznam potravin, které vašim domácím mazlíčkům mohou určitě uškodit.

  • Navzdory všeobecnému přesvědčení a pověrám by kočky měly dostávat mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku pouze jednou nebo dvakrát týdně a ryby by se měly vyskytovat v jídelníčku pouze vařené a mořské.
  • Psi mohou dostávat sušený chleba, sladké housky však způsobí otravu. Na seznamu zakázaných potravin jsou také citrusy, rajčata a papriky, mandle a makadamové ořechy nebo třeba rozinky a hroznové víno.
  • Morčata nemají enzymy trávící laktózu, a proto by neměla dostávat mléčné výrobky. Zakázáná je také cibule, česnek, fazole a ořechy kvůli vysokému obsahu tuku.
  • Papoušci jsou citliví na sůl a neměli by ji jíst v žádném případě. Chléb a mléko jim také uškodí.  

 Je třeba si uvědomit, že správná výživa vašeho domácího mazlíčka je základem jeho zdraví a dlouhého společného života s vámi.  

06.12.2021