EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Línání papouška. Kdy si začít dělat starosti?

Línání papouška. Kdy si začít dělat starosti?

Stává se, že si majitel papouška nevědomky plete línání s nějakým zdravotním problémem. Není třeba se bát. Línání papoušků je naprosto běžný a nezbytný proces. Samozřejmě existují nemoci, při kterých peří vypadává – o tom si také řekneme.

První línání papoušků začíná dva až tři měsíce po narození. Toto období je pro mláďata velmi důležité. Biologové jej nazývají juvenilní mládí, protože v této době dochází k počátku pohlavního dospívání. Po dalších dvou až třech měsících první línání končí a papoušek je považován za pohlavně dospělého. Proces výměny opeření je pro normální život ptáků nezbytný. Podobných příkladů z přírody je mnoho (např. hadi mění kůži podobně jako papoušci mění staré nebo poškozené peří za nové).

Tento proces se neomezuje pouze na línání během „ptačí puberty“. Peří se v průběhu života ptáků mění. Například papoušek vlnkovaný líná dvakrát ročně. Během této doby se vám může zdát mírně ospalý nebo neaktivní. Pokud nenajdete žádné další příznaky nemoci, není třeba se bát. Jeho nízkou aktivitu způsobuje aktivace všech metabolických procesů v období línání, organismus pracuje na plné obrátky, takže je třeba dbát na správnou a vyváženou stravu.

Papoušci zpravidla línají po období hnízdění a rozmnožování. Některé druhy také mění své opeření, aniž by si toho někdo všiml. Jejich peří vypadává rovnoměrně a je nahrazováno novým, aniž by byly znatelné lysiny. Příroda to vymyslela tak, že období línání nemá na schopnost létat vliv. Peří se na obou křídlech střídá rovnoměrně po dvojicích, aby mohl pták vést běžný život v přirozených podmínkách a nedostal se do spárů dravců. Bohužel však existují případy, kdy peří vypadne nerovnoměrně a pták proto dočasně přestane létat a pohybuje se po zemi. Takové línání není běžné – jedná se o onemocnění zvané francouzské pelichání, které bylo poprvé objeveno ve Francii, odtud pochází i název nemoci. Příčinou je nedostatek bílkovin a dalších základních živin v prvních dnech po narození. Zajímavostí, proč papoušci pelichají, je i jejich obranná reakce na stres, podobně jako u ještěrky, která v případě ohrožení ztrácí ocas. Každý živý organismus má totiž vlastní obranný mechanismus. Je proto třeba dbát na, aby se papoušek zbytečně nestresoval – nerušit ho při spánku, omezit kontakt se psy a kočkami, pokud se pohybují ve stejné domácnosti, apod. Je třeba si také uvědomit, že pelichání papoušků může být jedním z příznaků onemocnění vnitřních orgánů.

Co byste měli udělat, pokud dojdete k závěru, že váš ptáček je nemocný?

  • Při nadměrném vypadávání peří dochází k tomu, že některé oblasti ptačí kůže jsou méně chráněné a papoušek začne mrznout. Je proto důležité zajistit mu vhodné podmínky, aby nedošlo k nachlazení. Umístěte klec ve vyhřívaném, dobře větraném prostoru.
  • Je možné, že si papoušek začne holá místa škrábat. Pokud si všimnete malých ranek nebo podrážděných míst, aplikujte veterinární přípravek EnteroZOO. Urychlí totiž hojení drobných poranění a ochrání před napadením virů a infekcí. EnteroZOO nemá chuť ani zápach a nevstřebává se do těla, takže se není třeba bát, že si papoušek ošetřené místo olízne. V takovém případě stačí na bolavé místo znovu nanést tenkou vrstvu přípravku.
  • V období línání je vhodné zvýšit krmné dávky a pravidelně přidávat vitamíny a minerály. To vše ovšem po konzultaci s odborníkem. I u zkušeného chovatele může dojít k situaci, když onemocnění nebude rozeznatelné. Papoušci jsou však velmi křehká stvoření, proto by se měly veškeré zdravotní potíže řešit co možná nejdříve, aby nedošlo ke komplikacím.
24.11.2021