EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Březost kočky - jak se postarat o nastávající kočičí mámu?

Březost kočky - jak se postarat o nastávající kočičí mámu?

Březost je důležitou životní etapou vaší kočky. Dnes vám proto připomeneme pár věcí, které je důležité si pamatovat, aby porod proběhl bezproblémově.

Kdy může kočka zabřeznout a jak březost poznáme?

Schopnost zabřeznout lze očekávat ve věku již od pěti měsíců. Velikost kočky v dospělosti či celkové zdraví – tyto dva faktory výrazně ovlivňují to, kdy začne kočičí pubera, ohlašující pohlavní dospělost. Kočka vyjadřuje svou „připravenost“ svým chováním. Je velmi neklidná, neustále vyžaduje pozornost, méně spí a jí hůř. Charakteristické je i držení těla - kočka padá na přední tlapky, vyklenuje záda, kroutí se po podlaze a výrazněji vrní nebo mňouká.

Nástup samotné březosti lze pak určit podle změněného chování i podle vnějších příznaků - otok mléčných žláz, únava, toxikóza a častější močení. Veterinární lékař vám pomůže potvrdit či vyvrátit skutečnost těhotenství. Obyčejně březost trvá přibližně 9 týdnů, tedy 55 až 70 dní, v průměru obyčejně 63 dní. Termín do značné míry závisí na fyzickém stavu zvířete, věku, plemeni a počtu koťat. Například u siamských a orientálních koček trvá někdy březost i déle než 9 týdnů. Je známo, že u krátkosrstých plemen – devon rexů, ruských modrých koček – trvá kočičí těhotenství od 58 do 68 dní. U koček dlouhosrstých plemen naopak trvá zase déle, než přivedou na svět koťata – 62 až 72 dní. Vícenásobná březost vede ke zkrácení uvedených termínů.

DŮLEŽITÁ  VĚC Č.1: pokud váš mazlíček neporodil do 72 dnů, okamžitě kontaktujte svého veterináře.

DŮLEŽITÁ  VĚC Č.2: domácí kočky jsou schopné přinášet potomky až třikrát ročně, což je pro kočičí tělo velkým stresem. Podle veterinářů je vhodné, aby kočka bývala březí maximálně jednou ročně.

Základy péče o březí kočku

Nyní už máte potvrzeno veterinářem, že je vaše kočka březí. Snažte se si méně dělat starosti o ještě nenarozená koťata a věnujte se vašemu mazlíčkovi. Poskytněte mu dobrou výživu, klid, podávejte více tekutin a vyhraďte čas na mazlení. Podestýlka musí být vždy čistá – to je zvláště důležité. Uspořádejte místo, kde se jí bude pohodlně rodit – může to být domek, košík nebo větší krabice. Hlavní věc je, že by to mělo být uzavřené místo, které se nachází v nejtišším rohu obytného prostoru.

Věnujte zvláštní pozornost výživě. V prvním měsíci březosti ji sice není nutné měnit nijak zásadně. Je ovšem vhodné podávat krmivo s vyšším obsahem bílkovin, vápníku, stopových prvků a vitamínů. Strava musí zahrnovat mléčné výrobky, maso, ryby.  Pokud kupujete hotová krmiva, volte přípravky s vyšším obsahem vitamínů a minerálů nebo se poraďte s prodavačem v chovatelských potřebách a veterinářem. Od čtvrtého týdne kočka potřebuje více bílkovin.

V polovině těhotenství krmte kočku čtyřkrát nebo dokonce pětkrát denně, ale po menších porcích. DŮLEŽITÉ! Nenuťte kočku jíst a nepřekrmujte ji, protože to může vést k obtížnému porodu. Vaše zvíře může mít sníženou chuť k jídlu asi 1-2 týdny před dnem D.

Po celou dobu březosti dbejte na podporu imunity a ochranu před případnými infekcemi. Na to je vhodné pravidelně používat veterinární přípravek EnteroZOO:

  • Kočky do 2kg užívají cca ½ kávové lžičky 1-3x denně.
  • Kočky od 2 kg užívají cca 1 vrchovatou kávovou lžičku 1-3x denně.

EnteroZOO je gelovým střevním sorbentem, složeným z vody a křemičité sloučeniny. Nemá zápach ani chuť a výkonně čistí zvířecí organismus od různých nežádoucích látek, bakterií a virů. Taková pomoc je v době březosti nejvíc nutná – to proto, aby kočičí tělo nemuselo bojovat s infekcemi vnějšího původu a „soustředilo se“ na přípravu porodu.

Porod kočky: před a po

Začátek porodu poznáte celkem snadno. Kočka začne být neklidná, špatně jí nebo nejí vůbec a odmítá jak krmivo tak i pamlsky. Často se olizuje a hlavně zrychleně dýchá. Ve druhé fázi porodu se kočka usadí na místě, které si vybrala pro narození koťat, a neopustí jej až do konce porodu. Kočku už v tuto chvíli nikam nepřemisťujte!

Ve většině případů se kočky s porodem vyrovnávají úspěšně samy - přílišná pozornost jim způsobuje jen zbytečný stres. Nezasahujte tedy do procesu. Pokud ale uvidíte, že je něco špatně – porod probíhá se zpožděním, objevilo se výrazné, neustávající krvácení, kočka si lehne, nehýbe se a na nic nereaguje – okamžitě zavolejte svého veterináře.

Po porodu může kočka odmítat jíst i dalších 24 hodin, ale vždy by měla mít přístup k čerstvé vodě a odpočinku na suchém místě.

Březost není nemoc, ale přirozený stav. Poskytněte svému mazlíčku dobrou výživu a dostatečný odpočinek, zajistěte vhodnou péčí a vaše kočka vám jistě přivede na svět nádherná koťata.

10.07.2021