Roztomilý malý křeček se zdá být dokonalým domácím mazlíčkem. Nevyžaduje mnoho prostoru, nemusíte jej venčit a je i nenáročný co se týče krmiva. Odpovídá tato představa skutečnosti? Pojďme se na „džungary“ a vše co k nim patří podívat v našem novém článku.
Druhů křečíků existuje opravdu hodně. Jedním z těch nejoblíbenějších však stále zůstává křeček s šedivou barvou srsti, charakteristickým proužkem na zádech a s korálkovýma očima. Křečík džungarský pochází ze severního Kazachstánu a váží jen kolem 50ti gramů. Vyznačuje se např. neobvyklým „rodičovským“ chováním samců, kteří pomáhají samičce při porodu a starají se také o mláďata. Abychom nezapomněli – víte, že tento křečík skoro nemá ocásek? ☺
Co vám určitě bude dělat radost, pokud se rozhodnete pořídit si „džungárka“:
- Je ideálním parťákem pro ty, kteří by si rádi pořídili domácího mazlíčka, ale zároveň nejsou přes den doma a nemají čas na venčení, delší procházky nebo hry. Křečík klidně prospí celý den - začíná být aktivní za soumraku nebo po západu slunce. Takže místo večerního filmu nebo zpráv budete moci pozorovat, jak řádí ve své kleci.
- Jakmile je křeček vzhůru, stává se velmi aktivním a je opravdu zábavné pozorovat, co všechno nevymyslí - nudit se rozhodně nebudete.
- Křečci nepatří mezi vybíravá zvířata, co se potravy týče. Krmivo pro ně seženete v jakémkoliv obchodě s chovatelskými potřebami.
- Tito malí hlodavci se vyznačují svojí láskou k čistotě - vykonávají potřebu vždy na stejném místě, takže nebudete muset čistit celou klec každý den, stačí občas vyměnit kus znečištěné podestýlky.
- Postarat se o křečíka dokáže i starší dítě, pokud s ním však bude zacházet opatrně - pamatujme si, že křečík je miniaturní a křehký tvor.
- Celkový chov tohoto zvířete není nijak náročný.
Existují však také důvody „proti“ pořízení:
- Přestože se džungárek dokáže zabavit sám, není vyloženě samotář. Měli byste mu proto ve chvíli, kdy je vzhůru věnovat denně chvilku času, konkrétně alespoň 15-20 minut. Můžete také zvážit koupi dalšího křečíka do společnosti.
- Křečky můžeme nazvat „introverty“ - potřebují různé úkryty, kam se mohou schovat, ať už před paníčkem (to když zkrátka chtějí svůj klid) nebo před svým spolubydlícím.
- Jak již bylo zmíněno, tito hlodavci jsou aktivní převážně ve večerních a nočních hodinách. Pokud nemáte možnost umístit klec tak, aby vás v noci nerušily křečkovy hrátky a běhání po kleci, připravte si špunty do uši nebo zvažte, zda je křeček tím pravým mazlíčkem.
- Mírumilovný a přátelský, i tak křečík dobře ví, co přesně potřebuje. Vyruší-li jej někdo při denním odpočinku, může v obraně i kousnout. Není proto vhodným mazlíčkem do rodin s malými dětmi, které by úplně křeččí harmonogram nerespektovaly.
- Pokud vám džungar uteče z klece, může v bytě napáchat značné škody a to i přes svou malou velikost. Je to přece pořád hlodavec.
- Křeček se moc nekamarádí s dalšími druhy hlodavců. Není také vhodný do bytu s kocourem nebo velkým papouškem, kteří ho mohou vnímat jako oběť a ublížit mu.
Máte vlastní zkušenosti s chovem křečíků? Podělte se prosím o ně s námi v komentářích.
06.03.2021