Sezónní zhoršení kožních onemocnění včetně atopického ekzému je typickým jevem u koček s labilním, vzrušivým centrálním nervovým systémem. Zvířata patřící k dlouhosrstým plemenům jsou náchylnější k ekzémům více než ostatní domácí mazlíčci. Jak poznat atopický ekzém a jak s nemocí bojovat? O tom všem přinášíme informace v dnešním článku.
Onemocnění se stejným názvem a podobnými příznaky existuje také u lidí. U zvířat se atopický ekzém projevuje velmi podobně:
Za příčinu vzniku atopického ekzému se považuje vrozená predispozice k alergiím na různé běžné látky, například na roztoče, pyl, prach, parfémy apod. Ke zhoršení stavu dochází při přímém nebo dlouhodobém kontaktu s alergenem. Snížená imunita, stres libovolného původu a další onemocnění vytváří „vhodné“ podmínky pro výskyt alergických reakcí.
Vzhledem k tomu, že se jedná o kožní onemocnění, poznáte ho snadno nejen podle změny stavu pokožky v místech, kde je méně srsti čili okolo očí, uší, v podpaží a na bříšku. Mění se také chování kočky, jelikož svědění jí značně znepříjemňuje život. Pokud si všimnete, že se zvíře neustále škrábe, je na čase zpozornět.
Diagnóza a první pomoc v domácích podmínkách
Pečlivě zkontrolujte stav pokožky zvířete. Pokud svědění přetrvává již delší dobu je možné, že si kočka některá místa rozškrábala do krve. V tom případě existuje nebezpečí zanesení infekce do rány, což často maskuje původní příčinu problému. Léčí se pak infekce a její následky, aniž by někoho napadlo, že celá situace vznikla v důsledku atopického ekzému.
Zapříčinit svědění může nejen kožní problém, ale také přítomnost parazitů, např. blech. Pokud pokožka zvířete není vážně poškozená, vykoupejte kočku v dezinfekčním šamponu a nezapomeňte také vyprat její pelíšek. V případě, že se i poté zvíře nepřestává škrábat neváhejte a obraťte se na veterináře.
Zkuste nějakou dobu sledovat, za jakých podmínek se kočka škrábe nejvíc – například po nějakém jídle. Můžete tak aspoň částečně odhadnout příčiny vyrážek a usnadníte práci veterináři.
Pokud jste si kožním problémem u svého zvířete jisti, ale návštěva veterináře se musela z jakéhokoliv důvodu odložit, můžete začít s první pomocí v domácích podmínkách. Za prvé - eliminujte kontakt zvířete s možnými alergeny. Za druhé - dbejte na čistotu a dezinfekci veškerých předmětů, které kočka využívá (podložka, deky, misky, škrabadlo, toaleta atd.). Podpořte zatížený organismus pomocí veterinárního přípravku EnteroZOO. Jedná se o gelový sorbent, účinný v případě mnoha zdravotních potíží, včetně kožních onemocnění. Je určen k vnitřnímu i vnějšímu užití, takže pokud EnteroZOO nanesete na ranky a podrážděná místa, urychlí jejich hojení. Je zcela bezpečný pro všechna zvířata, takže se nemusíte bát, pokud si kočka třeba olíže ranku ošetřenou gelem. Jednoduše aplikaci gelu na postižené místo zopakujte.
Pamatujte si, že pouze veterinář dokáže předepsat správnou a účinnou léčbu a upravit jídelníček vašemu mazlíčkovi tak, aby organismu nic nechybělo, proto je při jakémkoliv podezření návštěva ordinace nezbytná.