Krátké dny, dlouhé noci, málo pohybu, hodně spánku a jídla – u mnoha domácích mazlíčků vede zimní režim k nadváze. Týká se to především koček, které se nepohybují venku a nevyžadují ani pravidelné venčení jako psi.
Jak zjistit, že vaše kočka už přibrala moc a potřebuje zhubnout? Jaké zdravotní komplikace se pojí s nadváhou? O tom vám povíme v dnešním článku.
Všimnete-li si, že je vaše kočička mnohem baculatější, stojí za tím většinou špatný poměr množství pohybu vs množství jídla. Tady je to stejně jako u lidí - pokud množství snězených kalorií výrazně převyšuje poměr těch spálených během fyzické aktivity, tělo si začne zbytek odkládat ve formě tuku. Sezonní biorytmy živočichů tomu jen pomáhají – kočky jsou v zimě všeobecně méně aktivní než v teplejších obdobích.
Většina koček má ovšem nadváhu opravdu jen kvůli nadměrnému krmení a to v nezávislosti na tom, jaké roční období zrovna venku vládne. Každý chovatel to zná - je těžké odolat prosebným očím vašeho mazlíka a nedat mu oblíbený pamlsek (který je však často velmi kalorický).
Proč je nadváha problémem?
Mnoho různých onemocnění se vyskytuje častěji právě u koček s nadváhou, například:
U koček s nadváhou starších sedmi let je riziko úmrtí téměř třikrát vyšší než u koček s normální váhou, proto je tak důležité nejen hlídat kočičí váhu, ale také včas pomoct svému mazlíčkovi zhubnout.
Jak zjistím, zda má moje kočka nadváhu?
Vyšetřete svou kočku následujícím způsobem:
Několik tipů, jak na to:
Menší doporučení na závěr - nadváha zpomaluje metabolismus, což může vést k akumulaci škodlivých látek v organismu. Jako pomocník vám proto dobře poslouží veterinární přípravek EnteroZOO, který účinně odvádí z těla škodlivé a toxické látky a napomáhá správnému fungování imunitního systému i trávících procesů.
Nezapomeňte, že jedině váš veterinář vám pomůže spolehlivě určit, zda má či nemá vaše kočka nadváhu. V případě nadváhy zvířete vám pak i poradí, jak postupovat, aby byla vaše kočka zase zdravá a šťastná.