EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jaké kosti můžete dávat svému pejskovi?

Jaké kosti můžete dávat svému pejskovi?

Patří či nepatří kosti do „jídelníčku“ vašeho pejska? Pokud stále váháte a nevíte si rady, čtěte dále – potřebné informace najdete v našem dnešním článku.


Asi pro nikoho není tajemstvím, že předkové psů byli vlci. Současní chovatelé pejsků často uvažují takto: vlci při konzumaci kořisti nesní pouze a jen maso. Sežerou všechno. Pes to proto snad zvládne také. Nebo ne?


Tento názor však není úplně správný. V současné době existuje mnoho plemen psů, jež bylo tzv. uměle vyšlechtěno. Taková plemena proto nemohou být považována za skutečné predátory a lovce, jakými byli jejich předkové. Nemají tak silnou imunitu, jsou náchylnější k nemocem, mají citlivější žaludky a slabší čelisti. Pejsi uměle vyšlechtěných plemen zkrátka potřebují jemnější stravu, ale ani to neznamená, že by se kosti nikdy nesměli dotknout.

Měli bychom tedy do krmiva našich mazlíčků zahrnout kosti? Odpověď zní ano, ovšem pozor! Existují druhy kostí vhodné a nevhodné pro vašeho mazlíčka. K těm vhodným patří hovězí nebo jehněčí klouby, celé části jehněčího nebo vepřového stehna, žíly, mladá telecí nebo jehněčí žebra. Tyto kosti jsou vynikajícím zdrojem vápníku a jsou prospěšné pro zdraví jak u dospělých psů, tak i u štěňat.

Jsou však i další důvody, proč kosti z jídelníčku vašeho psa nevynechat:

  • „Správné“ kosti jsou vynikajícím zdrojem nejen zmiňovaného vápníku,  ale i fosforu, kolagenu a dalších živin.
  • Hlodání kostí je velmi užitečné pro přirozené odstranění zubního plaku a posílení dásní psa.
  • Kosti jsou považovány za „drsné“ jídlo. Průchod zpracovaných (strávených) kostí střevem zlepšuje fungování trávicí soustavy a průběh vylučovacích procesů. 
  • Kromě všeho výše uvedeného je konzumace kostí a chrupavek přirozeným fyziologickým procesem pro predátora, a má proto pozitivní vliv na duševní a emocionální stav zvířete.
28.10.2020