EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Co by měl pes umět ve třech měsících svého života?

Co by měl pes umět ve třech měsících svého života?

Jak poznáte, že se má štěně dobře, že se jeho vývoj ubírá správným směrem a zvířeti nic nechybí? Stejně jako je tomu u dětí, tak i u psů můžeme kontrolovat psychický a fyzický vývoj podle toho, jak se umí zvíře zachovat a jaké má reakce na určité podměty v daném rozvojovém období. V dnešním článku vám povíme o tom, jak by se mělo ideálně chovat a komunikovat s páníčkem tříměsíční štěně.


Pes je zvíře s velmi rozvinutým mozkem. Ten určuje bohatý repertoár chování psa. V odkazu na vývojové úrovně mozku jsou šelmy psovité, mezi něž patří i pes domácí, pouze tři „úrovně“ pod lidmi: mezi člověkem a psem stojí pouze delfíni a primáti. Čím vyšší je pozice živočišného druhu v evolučním žebříčku, tím déle trvá období postnatálního vývoje - v této době se v mozkové kůře živého organismu vytvářejí nejsložitější neurochemické vazby a vrozené vlastnosti se úžasným způsobem propojují s těmi získávanými. Fyzický a psychický vývoj novorozeného štěněte prochází několika fázemi, z nichž každá má svá vlastní specifika a různými způsoby ovlivňuje to, jak bude vypadat a chovat se pejsek v dospělosti. Ve vědecké literatuře stále nejsou časové hranice těchto období jasně stanoveny neboť se jedna fáze vývoje zpravidla překrývá s druhou.

  • Vegetativní období (0–14 dní) – neboli první období života novorozeného štěněte – je charakterizováno především rychlým růstem a vývojem bezpodmínečných pudových reakcí. V prvních dnech života není štěně schopno vlastní termoregulace. Během prvních týdnů postnatálního období se štěně změní ze zcela bezmocného mláděte na zvíře, s rozvinutějšími socializačními schopnostmi.
  • Druhé období nazýváme přechodné (10-20 dní) a jak je vidět, velmi se překrývá s prvním obdobím. O jeho počátku svědčí vznik zájmu o jiné potraviny než jen mateřské mléko, zvláště pak takové, které mají pevnější konzistenci. Zároveň se u štěněte rozvíjí žvýkací pohyby – dosud bylo jedinou odpovědí na jakékoli podráždění ústní dutiny sání. V tomto období se štěně nestabilně začíná pohybovat po svém nejbližším okolí. Začínají se také vytvářet podmíněné obranné reflexy.
  • Třetí životní fází (21–49 dní) je období ranné socializace neboli vtiskávání. Je charakterizováno vysokou rychlostí tvorby podmíněných reflexů. Nejdůležitějším faktorem tohoto období je však, jak je již jasné z názvu, seznamování mláděte s okolím a vším co do něj patří. Nervový systém štěněte je v té době vysoce citlivý na příznivé i nepříznivé vlivy prostředí. Mládě si více hraje s ostatními štěňaty i se svou psí mámou. Zvyká si na přítomnost člověka a při správném, jemném a pozitivním jednání si jej také asociuje jako člena „vlastní smečky“. Intenzivní růst zvířete pokračuje.
  • Během čtvrtého období (8-12 týdnů) se dále prohlubuje socializace mladého psa. Učí se jak se chovat k ostatním psům a také k lidem. Pozor na negativní zkušenosti – pes si je v této fázi může zafixovat tak hluboko do svého podvědomí, že se bude v podobných situacích bát a panicky reagovat po zbytek života.
  • Páté období nastává okolo 4 měsíce - dochází k formování typologických rysů osobnosti psa. Začínají se tedy projevovat konkrétní povahové rysy i jeho/její temperament.
  • Šestou vývojovou fází štěněte je puberta (cca v 7 měsících). Od této chvíle již nazýváme našeho mazlíka mladým psem. Psí kluci začínají při močení zvedat nohu, u fenek se dostavuje první hárání. Po psychické stránce je psí puberta velmi podobná té lidské - během tohoto období vykazuje pes mnohem větší tendence k neposlušnosti než bylo do této chvíle běžné a na naučené povely reaguje jen občas. Naštěstí nemá psí puberta dlouhé trvání a tak se pes brzy vrátí ke svému vyrovnanějšímu „já“. Růst psa je téměř již u konce a v období od 7 měsíců do zhruba jednoho až jednoho a půl roku už pravděpodobně jen lehce zmohutní.

Pojďme se nyní blíže podívat na extrémně důležité štěněcí období, kdy jsou mláděti zhruba tři měsíce. Co bychom měli očekávat od tříměsíčního štěněte, za podmínek odpovídajícího chování a patřičné péče dostávájícímu se od majitele?

  • Ve třech měsících by štěně mělo být zvyklé na majitele a členy rodiny, znát své jméno, umět chodit na vodítku a postroji, hrát si se čtyřnohými společníky, přiměřeně reagovat na vnější podněty (například na troubení aut na ulici), klidně snášet návštěvy veterináře nebo běžné procedury domácí peče jako je např. česání.
  • U štěněte by měl být již bez problémů dodržován režim krmení a mělo by také zvládat vyprazdňování na jemu určených místech (doma na psí plínku nebo při venčení venku). Nemělo by ignorovat příkazy a povely, či dělat to, co páníček striktně zakazuje.
06.09.2020