EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak chránit psa před klíšťaty?

Jak chránit psa před klíšťaty?

S nástupem teplé sezony a delšími procházkami v přírodě se objevuje tradiční problém – klíšťata. Jelikož nejde jenom o nepříjemný zážitek z kousnutí, ale taky o možný přenos různých nemocí, nemělo by se to brát na lehkou váhu.

Co byste měli vědět o klíšťatech?


Klíšťata jsou druhem parazitů a živí se krví, kterou vysávají hostitelským zvířatům a lidem. Proces sání krve může trvat od hodiny do několika týdnů.   

Na světě existuje kolem 900 druhů klíšťat, přičemž pouze malá část z nich si oblíbila psy jako hostitelská zvířata. Typickými hostiteli jsou ježci a veverky.

Klíšťata mají rádi stín a vlhkost, jsou nejvíce aktivní na jaře a v létě (březen až říjen). Některé druhy hledají nového hostitele, zatímco ostatní trpělivě čekají, až naskytne příležitost.  


Co je na tom špatného?         

Kousnutí klíštěte souvisí s dvěma nepříjemnostmi. První je samotný pocit kousnutí a následné svedení pokožky. Pes se může začít drbat, chovat se nervózně atd. Další věc je hrozba onemocnění: během procesu sání krve můžou klíšťata obdarovat hostitele různými patogeny.

Některé choroby jsou dokonce život ohrožující, například:

  • Lymská borelióza – způsobuje problémy se srdcem a ledvinami.
  • Babesióza – je příčinou anemie.
  • Klíšťová encefalitida (TBE) – podle symptomů připomíná chřipku.
  • Ehrlichióza – je nemocí středomořských oblastí.
  • Anaplasmóza – vede k poruchám nervového systému a paralýze.


Jak na ochranu?

  • Během teplých měsíců mějte na paměti, že klíšťata jsou aktivní, takže po každé procházce důkladně prohlédněte srst psa. Pokud naleznete parazita, ihned ho odstraňte.
  • Používejte speciální obojky a prostředky proti klíšťatům – konkrétní produkt vám doporučí váš veterinář.


V případě, že pes se necítí dobře, a vy máte podezření, že za to můžou právě klíšťata, okamžitě se objednejte k veterináři.




26.04.2020