Milá povaha, věčně hravá nálada a trocha exotiky do toho – fretka není mazlíčkem pro každého, avšak pokud běžná nabídka (pes, kočka, křeček, králík atd.) vás moc neoslovuje, vsaďte právě na fretku.
Pokud si myslíte, že fretka je divokým tvorem, který nepatří do bytu a do rodiny, mýlíte se: je v seznamu domestikovaných zvířat už více než 2000 let – první zmínky o fretkách jakožto domácích mazlíčcích se objevují v roce 350 př. n. l. Byly v domácnostech místo koček a lovily myši a potkany, později je začali používat pro lov králíků.
- Fretka rozhodně není obr, takže se bude hodit i do menší garsonky. Samečci váží cca 1–3 kg, většinou 1,5 kg, samičky 0,5–1,3 kg, většinou 700 g. Dožívají v průměru osmi let, maximálně však 12 až 14.
- Samičky jsou menší, zvědavější a aktivnější, samečci jsou leniví pohodáři, rádi se mazlí. Nehledě na společné povahové vlastnosti, každé zvířátko má svoji individualitu.
- Fretky rádi hrají, avšak u toho používají zuby, což může být občas bolestivé.
- Pokud už máte doma kočku či psa, neměl by to být problém, fretka se s nimi dokáže skamarádit. Králíčka, křečka nebo potkana ovšem může brát spíše jako svačinu, než jako zvířecího společníka. Neriskujte.
- Fretka dobře vychází s dětmi, ovšem za podmínky, že ji nikdo nepovažuje za hračku.
- Velká výhoda oproti pejskovi je v tom, že fretka hodně spí – tráví ve spánku většinu dne. Pohyb pak taky potřebuje – buď venkovní procházku na vodítku nebo proběhnout se po bytě.
- Fretka vyžaduje pozornost – pokud se jí nebudete dostatečně věnovat, může se začít chovat agresivně.
- Nepotřebujete pořizovat ani speciální klec – fretka může žít volně v bytě, stejně jako pes nebo kočka. Zabezpečte však okna a dveře, aby náhodou neutekla.
- U krmiva dbejte na to, aby obsahovalo hodně masa. Vzhledem k tomu, že fretka je masožravec, potřebuje to nejvíc. Ocení taky sýrová vajíčka, kvalitní kočičí granule nebo speciální granule pro fretky.
07.04.2020