Mít doma štěně znamená cca totéž, co mít doma malé dítě: je s nim spousta starostí, jednou ze kterých je krmení. Jak na to?
První měsíce života s malým štěnětem jsou rozhodující pro celý jeho život: režim, na který si zvíře zvykne od mladí, poslouží pevnou základnou po dobu jeho života.
K tomu, abyste mohli dopřát svému mazlíčkovi ty nejšťastnější dny života a zároveň se postarat o jeho zdraví, stačí si pamatovat několik věcí.
- Délka období dospívání u psů se liší podle plemene. U malých plemen je to kolem 10 měsíců, u středních to trvá cca rok. Velká plemena dospívají rok až 16 měsíců, u obřích plemen to může potrvat až do dvou let.
- Zásadní potravinou pro štěňata je mateřské mléko. Odstavení probíhá ve věku 7-8 týdnů, nicméně se mláďata většinou dostávají ke krmivu dospělých psů už ve věku tří týdnů, neboť miska maminky je poblíž. Právě proto v tomto období je dobře začít pokusy se speciálním krmivem pro štěňata. Každopádně odstavení je možné provádět pouze v 7.-8. týdnu života.
- Stane se, že nelze zajistit přístup k mateřskému mléku nebo štěně je prostě potřeba dokrmovat. Používejte k tomu mléčné směsi a napájecí lahvičku.
- Štěňata se musí krmit častěji a po menších porcích. Do 2 měsíců 4 až 6 krát za den; do 4 měsíců – 4krát za den, do 8 měsíců – 3krát za den; od 8 měsíců – 2krát denně, jako dospělý pes.
- Na všechny změny se musí postupně, s odstupem jednoho týdne.
- Psi mají rutinu, proto pravidelnost krmení je základ.
- Jídlo a voda pro pejsky musí mít pokojovou teplotu.
- Štěně po jídle by mělo mít dostatek času na odpočinek – je to zárukou lepšího trávení.
- V ranním věku je obzvlášť dobře kontrolovat váhu štěněte a to, které krmivo mu prospívá víc.
- Mějte po ruce kontakt na veterináře pro případ, že byste potřebovali poradit.
Dodržování jednoduchého a stálého harmonogramu zajistí vašemu mazlíčkovi zdravý a pohodový život, vám – spoustu neopakovatelných zážitků a šťastných chvílí.
31.03.2020