V průběhu přemýšlení o tom, jakého domácího mazlíčka si pořídit, často dochází k řešení typu „Se psem to bude náročný, kočka může způsobit alergii, tak si koupíme papouška – ten bude sedět v kleci a zpívat, takže samá zábava a žádné starosti!“ A to je právě ten největší omyl.
Na forumech milovníků papoušků najdete smutné informace o tom, že polovina ochočených větších ptáčků (žako) v Česku se nedožije ani věku andulky – čili umírají ve věku méně než deseti let. Netýká se to ovšem pouze exotických druhů ptáků, ale i běžnějších, jako je ta andulka.
Jaké chyby majitelů patří mezi příčiny brzkého úhynu papoušků?
1) Koupě bez znalosti. Je to stejně jako se psem: než si pořídíte zvíře, musíte vědět vše o charakteru a povahových vlastnostech konkrétního druhu, a být si plně vědomi toho, kolik času a peněz bude potřeba do toho investovat.
2) Špatné krmení. Tady lze přehnat dvěma způsoby: buď papouška překrmit (i to nejkvalitnější krmivo se musí podávat podle režimu a po určitých dávkách), nebo naopak házet mu cokoliv z vlastního stolu.
3) Nedostatečná socializace. Často se myslí, že pokud papoušek bude mít v kleci dostatek hraček a zrcátko, tak se postará o zábavu sám, a žádnou pozornost nebude potřebovat. Papoušci jsou na to kolikrát mnohem citlivější než pejsci – pokud se jim nebudete věnovat nebo budou mít důvod k žárlivosti, můžou stresem onemocnět.
4) Živá hračka pro děti. Bohužel i tak často uvažují rodiče při koupi domácího mazlíčka. Zvíře, ať už je to pes, kočka, papoušek, křeček nebo někdo další, by mělo být vnímáno jako další člen rodiny, který si zaslouží stejnou péči.
5) Nepřizpůsobená domácnost. Ostré předměty na povrchu stolů, skleněné prvky, rozpálená trouba apod. – to vše představuje pro lítajícího ptáčka nebezpečí.
Je potřeba taky zmínit, že se u papoušků nemoc rozpoznává mnohem hůř, než, dejme tomu, u psa nebo kočky. Kolikrát starostlivý majitel ani nepochopí, že smutná nálada jeho mazlíčka svědčí o tom, že se ten necítí dobře. Jednoduché řešení, jak předejít nepříjemnostem, je pravidelná aplikace veterinárního přípravku EnteroZOO. Stačí rozpustit jednu kapku gelu ve vodě denně - tím posílíte obranné schopnosti ptačího organismu, pomůžete mu v boji proti virům a bakteriím. Voda by se měla měnit každý den.
Na závěr ale situaci trochu odlehčíme. Pamatujme si, že občasné zdravotní potíže jsou zcela běžnou věcí pro každou živou duši. Pokud však ke koupi domácího mazlíčka přistupujete s rozumem a plnou odpovědností, stane se z něj plnohodnotný člen vaší rodiny, se kterým zažijete spoustu legrace a krásných chvílí. A o to právě jde!